دوره 8، شماره 1 - ( 1402 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 60-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری، رشته علوم قرآن و حدیث، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
2- استادیار، گروه علوم قرآن و حدیث،واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران (نویسنده مسئول). ، Sarshar2008@gmail.com
چکیده:   (172 مشاهده)
هدف از نگارش این مقاله  بررسی ادبیات آمرزش خواهی یا طلب مغفرت اعتراف به گناه و در خواست از خداوند برای پذیرش توبه و عفو از سوی بنده در دو کتاب اعترافات و  صحیفه  سجادیه می باشد.این مقاله در پاسخ به این سوال که  در بررسی تطبیقی و تحلیلی  صحیفه  سجادیه و اعترافات آگوستین چه نوعی از ادبیات و در چه محور هایی قابل بررسی است؟ نگاشته شده است  مفاهیم ذکر شده در دو کتاب به صورت گسترده ای مطرح شده اند و به صورت قاطع می توان بیان کرد که عمده ادبیات  دوکتاب را مفاهیم مربوط به طلب مغفرت آمرزش خواهی و اقرار و اعتراف به گناه تشکیل داده است .  از منظر زبان شناختی تکرار مفاهیم آمرزش خواهانه و اعتراف و اقرار به گناه وجه غالب  و مشترک در دو کتاب اعترافات و  صحیفه  سجادیه است هم چنین بیان مفاهیم اخلاقی و تربیتی و عقیدتی در ضمن بیان مفاهیم آمرزش خواهانه  وجه مشترک در دو اثر است. درمقاله پیش رو مفاهیم آمرزش خواهانه هردو کتاب بررسی شده و عمده مباحث مطرح شده نشانگر این مهم هستند که در هر دو کتاب مضامین آمرزش خواهانه به صورت فراوان تکرار شده اند هم چنین تشابه این تکرار ها و نحوه گفتگوی با خداوند از جمله اشتراکات دیگر است که بررسی شده اند مشخصه دیگر که بیشتر در  صحیفه  سجادیه به چشم می اید و پررنگ تر است مسئله در خواست از خداوند برای عدم ارتکاب به گناه می باشد به تعبیر دیگر درخواست مصون ماندن از خطا وگناه از اشتراکات دو کتاب است.
متن کامل [PDF 411 kb]   (57 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/11/3 | پذیرش: 1402/1/15 | انتشار: 1402/3/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.