دوره 8، شماره 1 - ( 1402 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 41-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری، گروه علوم قرآن و حدیث، واحد همدان، دانشگاه آزاد اسلامی، همدان، ایران
2- استادیار، گروه علوم قرآن و حدیث، واحد تویسرکان، دانشگاه آزاد اسلامی، تویسرکان، ایران.(نویسنده مسئول). ، f.shareyati@gmail.com
3- استادیار، گروه معارف، واحد ملایر، دانشگاه آزاد اسلامی، ملایر، ایران
چکیده:   (341 مشاهده)
این پژوهش با هدف بررسی موانع اجنماعی تحقق ایمان در عمل از منظر کتاب شریف قرآن و نهج البلاغه انجام شده است. یافته های تحقیق نشان داد که این موانع به دو دسته تقسیم می شوند: دسته ی اول موانعی که در درون خود جامعه ی اسلامی به ظهور و بروز رسیده اند و عامل باز دارنده در مسیر عملکرد  فرهنگ دینی و اسلامی هستند: مانند وارونه نشان دادن اسلام که از مصادیق آن اجرای رفتار های غیر انسانی و نسبت دادن آن به اسلام است یا افراد ی که در ظاهر متدین به حساب می آیند ولی به ارزش های اخلاقی عملی دین پایبند نیستند آگاهانه از سر ریا کاری یا نا اگاهانه. همچنین افراط و تفریط های بی مبنای منتسب شده به دین مانع دیگری بر سر راه این مسیر است، زیرا طبیعت و سرشت آدمی از امور و رفتار های افراطی گریزان است. به عنوان مانع بعدی می توان به برخورد گزینشی با احکام، اعمال و شئون دینی اشاره کرد، گاه افرادی به عنوان متولیان دینی و عالمان به آن با تکه تکه کردن دین، در ظاهر عمل خود را به عنوان دستور دینی مطرح می کنند و این به شدت چهره ی دین را تخریب می کند و مانعی بزرگ بر سر راه توسعه ی ایمان و عمل دینی می شود. خرافه و خرافه گرایی مانعی دیگری است که اگر مردم جامعه اسلامی خرافات را با تفکر و تعقل از اعتقادات راستین جدا نکنند، زشتی و خرافات به دین منتسب می شود و دین به ناحق در موضع اتهام قرار می گیرد. مانع دیگر، معنویت زدایی از دین است، که سبب دور شدن مردم از فرهنگ دینی و عمل به آن می شود. از حالات معنویت زدایی از دین، دنیا خواهی و فراموشی آخرت است و اینکه همه چیز را با سود و زیان دنیایی تحلیل کنند. دسته دوم ،موانعی که از بیرون جوامع اسلامی مانع توسعه ی فرهنگ دینی و عملکرد دینی شده اند؛ مانند: تاثیر گذاری فرهنگ های بیگانه و ضد دینی در جوامع اسلامی و تبلیغات نادرست علیه اسلام و خراب کردن چهره ی دین. در جامعه ای که تزلزل اعتقادی درآن نفوذ کرده باشد، افراد آن جامعه در مقابل هجوم اندیشه های جدید و مخالف اسلام، قادر به مقاومت نیستند و با گذشت زمان پیروی از فرهنگ های بیگانه ی متضاد با اسلام را خواهند پذیرفت. در نتیجه به جای توسعه ی عملکرد دینی رفتارهای مخالف آن توسعه می یابند. امروزه با گسترش ارتباطات و با وارد کردن شبهه های گوناگون متعدد از سوی دشمنان اسلام ضربات عمیق به پیکره دین و فرهنگ دینی وارد شده که از مهمترین موانع به شمار می روند. پژوهش با روش تحقیق توصیفی- تحلیلی انجام شده است.
 
متن کامل [PDF 420 kb]   (72 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/6/25 | پذیرش: 1401/11/19 | انتشار: 1402/6/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.