دوره 6، شماره 3 - ( 1400 )                   جلد 6 شماره 3 صفحات 41-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران (نویسنده مسئول). ، shekarbeygi.n@gmail.com
چکیده:   (311 مشاهده)
هدف: انسان‌سالم و شناخت مبانی معرفت شناختی آن یکی از وسیع‌ترین حیطه‌های مطالعات‌اسلامی است که در فلسفه، اخلاق، انسان شناسی و... طرح گردیده است. هدف این پژوهش آن است که با بررسی برخی از متون دینی به ویژه؛ آیات قرآن کریم و کلام امیر المؤمنین(ع) به کشف و تبیین صفات انسان سالم پرداخته شود.
مواد و روش ها: این پژوهش با روش توصیفی- تحلیلی و براساس ابزار کتابخانه‌ای و مرور منابع تفسیری و کتب حدیثی به ویژه استفاده از نرم‌های تخصصی نور انجام گرفته است. در تمام مراحل گردآوری اطلاعات، گزارش نویسی از متون دینی، تحلیل و تفسیر فیش برداری‌ها و... امانت‌داری و صحت در استنادها رعایت گردیده است.
یافته‌ها: نگاه متون اسلامی به ساحت انسان و حوزه‌های مختلف معرفت شناختی بسیار وسیع است. اما با توجه به بنیادین بودن بحث انسان شناسی توحیدی و مبانی معرفت شناختی انسان‌سالم، در این اثر تنها به این بعُد پرداخته شده است.
نتیجه گیری: در حیطه توحیدی؛ صفات متعددی بیانگر ویژگی‌های انسان‌سالم است؛ صفاتی از جمله: تسلیم در برابر خدا، توکل، شکرگذاری، رضا و رضایت‌مندی، بندگی و آزادگی، فرمانبرداری و اطاعت از خدا و... نمونه‌ای از این صفات است. نهادینه شدن این صفات در انسان براساس متون اسلامی به وجود آورنده؛ اعتماد به نفس، امیدواری، صفای درونی، عزت نفس و... است که خود ابعاد گوناگونی از سلامت به ویژه سلامت معنوی و روانی فرد را تضمین خواهد نمود.
متن کامل [PDF 1367 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/6/23 | پذیرش: 1400/9/30 | انتشار: 1400/9/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.