دوره 6، شماره 4 - ( 1400 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 86-80 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار، گروه ادبیات، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه زابل، زابل، ایران.
2- محقق حوزه علوم اعصاب، شیراز، ایران.
3- استادیار، گروه فارماکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی بم، کرمان، ایران (نویسنده مسئول). ، dr.rezadehghani7@yahoo.com
چکیده:   (1044 مشاهده)
مقدمه: مطالعه امواج مغزی و عوامل تاثیرگذار بر آنها از این نظر حائز اهمیت است که این امواج رفتارها و عملکردهای شناختی ما  را تغییر می‌دهند. یکی از عوامل تاثیرگذار بر امواج مغزی بیت‌های دوتایی هستند. تحقیقات وسیعی به مطالعه اثرات احتمالی بیت‌های دوتایی صدای آیات قرآن کریم پرداخته‌اند.
مواد و روش ها: در مطالعه حاضر، صدای آیات قرآن کریم به بیت های دوتایی تبدیل و اثرات آن بر روی 81 نفر مطالعه‌شد. امواج مغزی افراد بوسیله دستگاه الکتروانسفالوگرافیِ اِموتیو ایپاک ضبط شد. ارزیابی وضعیت روانشناختی شرکت‌کنندگان با پرسشنامه‌ی DASS-21 صورت‌گرفت.
یافته ها: داده‌های پرسشنامه DASS-21 نشان می‌دهد 61٪ از افراد پیش از مطالعه اضطراب داشتند. پس از گوش‌سپردن به بیت‌های دوتایی قرآن، امواج مغزی دلتا و تتا به ترتیب در 75%  و 88% از شرکت‌کنندگان افزایش و در بقیه کاهش‌یافته‌است.
نتیجه‌گیری:  گوش‌دادن به بیت‌های دوتایی صوت آیات قرآن کریم باعث ایجاد اثراتی در امواج دلتای مغز انسان می‌شوند که اثری شبیه به مراقبه دارد. تکرار مداخلات نشان‌داد برای اهداف درمانی و اثرگذاری بیشتر بر آرامش افراد، شرکت‌کنندگان می‌بایست چندین بار به بیت های دوتایی صوت قرآن کریم گوش‌دهند.
با استفاده از بیت‌های دوتایی قرآن کریم می‌توان در بهبود آرامش روانی افراد اثر‌گذاشت. پیشنهاد می‌شود با توجه به داده‌های بدست آمده از این مطالعه، مطالعات دیگری با هدف بررسی بیشتر بیت های دوتایی قرآن کریم و ارزیابی کارکرد‌های درمانی آن‌ها انجام‌شود.
متن کامل [PDF 567 kb]   (525 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/2/12 | پذیرش: 1400/7/28 | انتشار: 1400/12/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.