دوره 7، شماره 1 - ( 1401 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- آموزش عالی و آموزش و پرورش، تهران- خیابان پیروزی- چهارصددستگاه- خیابان دوردیان غربی- کوچه اکبرنژاد- بن بست گل محمدی- پلاک 2- واحد 3
2- دانشگاه علوم و تحقیقات تهران- ساختمان علوم انسانی- گروه روانشناسی ، f.bagheri@srbiau.ac.ir
3- دانشگاه آزاد اسلامی- واحد رودهن- گروه روانشناسی
چکیده:   (365 مشاهده)
بنای علوم و به ویژه علوم انسانی بر فلسفه داروینیستی و ماتریالیستی دستاوردهایی را برای انسان­شناسی تجربی به ارمغان داشته که ضمن نادیده­انگاری یا کم­اهمیت شماری بعد فرامادی وجود انسان رخ داده است، این نگاه ناقص در شئون حساس شناخت انسان همچون "هیجان" که قرار است در نهایت به سلامت جسم و جان او ختم شود محصولی را ارائه کرده تا انسان امروز حتی با شدتی افزون دست به گریبان بیماری­های روانی و آسیب­های اجتماعی گسترده باشد. بر همین اساس هدف از پژوهش حاضر بررسی چرخه هیجانات پلاتچیک به عنوان دیدگاه پیشتاز و مقبول در شناخت هیجانات با تطبیق بر ساختار وجودی انسان در قرآن است تا با در نظر گرفتن همزمان بعد مادی و فرامادی وجود انسان، شناخت کامل­تری از طبقات هیجانی ارائه گردد.
پژوهش با روش تحلیل محتوای کیفی و کمی نخست به تهیه فرم کدگذاری ارزیابی از طبقات هیجانی پلاتچیک و تصویر انسان در قرآن با استفاده از کتب و منابع پلاتچیک و قرآن و تفسیر پرداخت و در اختیار دو ارزیاب آموزش دیده قرار داده و سپس بررسی نتایج پس از محاسبات آماری انجام گردید.
بر این اساس لایه­های 4 گانه ساختار وجودی انسان در قرآن شامل صدر، شغاف، قلب و فؤاد دایره­ای جدید به عنوان خارجی­ترین دایره چرخه هیجانات پلاتچیک شکل دادند و لایه صدر بیشترین هیجانات را پوشش داد و هیجان عشق مهم­ترین هیجان در این تطبیق شناسایی شد.
با احاطه نگاه همزمان مادی و غیرمادی به هیجانات انسان مبتنی بر قرآن؛ تعاریف طبقات هیجانی توسعه و تعالی یافت که با توجه به اهمیت هیجانات در بیماری­های روان، پیش­بینی می­شود سبب تغییرات مهمی در شناخت و درمان بیماری­ها در آینده باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/11/16 | پذیرش: 1400/12/7 | انتشار: 1401/1/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.