دوره 3، شماره 4 - ( 1397 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 229-237 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشیار گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه آزاد واحد اسلامی نجف آباد
2- دانشجوی دکتری رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد. ، mojtahedi.h@yahoo.com
چکیده:   (2275 مشاهده)
هدف: این پژوهش به منظور مبارزه با استضعاف و ریشه‌کن کردن این فرهنگ ناپسند در جوامع و مقابله با مستکبران است. چرا که یکی از مباحث مهم‌ قرآنی در حوزه رفتار شناسی و روان شناسی، تحلیل و بررسی استضعاف در ابعاد و سطح‌های مختلف آن می‌باشد. وجود مستضعفان در هر عصر و زمانی سبب شده قرآن کریم آیاتی را به بیان ظهور علل و عوامل این گروه و راهکارهای برون رفت از این وضعیت اجتماعی اختصاص دهد. اهمیت این موضوع به‌اندزه‌ای است که شناخت پدیده استضعاف لازم و از موضوعات مهم اجتماع امروزی تلقی می‌شود. در این پژوهش تلاش شده که با ارائه تعریف جامع و تحلیلی دقیق از ماهیت استضعاف و بررسی حوزه معنای این واژه به تحلیل و ریشه یابی انواع و اقسام استخراج دلایل، ریشه‌ها و آثار این پدیده پرداخته شود.
روش: روش تحقیق در این پژوهش تحلیلی، تطبیقی از نوع کیفی به بررسی آیات مربوط به حوزه استضعاف پرداخته است. با بررسی واژه استضعاف در کنار واژگان مترادف آن به زمینه‌ها، عوامل و آثار این رفتار ناپسند اجتماعی اشاره نموده.
یافته‌ها: استکبار اعتقادی و معنوی، ریشه و علت سایر اقسام استضعاف می‌باشد.
نتیجه‌‌گیری: نادیده گرفتن قدرت خداوند، اشرافیت، قدرت، اختلاف، بی‌عدالتی و تطمیع از دلایل مهم به ضعف کشاندن است که البته درخواست استمداد الهی و ایجاد روحیه ایستادگی در مقابل ظالم، امر به معروف و نهی از منکر، اتحاد و انسجام، معرفی چهره واقعی مستکبران، خودباوری و اتکا به نفس، از جمله راهکارهای قرآن برای مقابله با این صفت ناپسند اجتماعی است
متن کامل [PDF 777 kb]   (1016 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/6/12 | پذیرش: 1397/8/17 | انتشار: 1397/9/24