دوره 5، شماره 4 - ( 1399 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 42-49 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار، گروه علوم قرآن و حدیث، دانشگاه حضرت نرجس (س)، رفسنجان، ایران (نویسنده مسئول). ، esmaeili.sadr@gmail.com
2- کارشناس ارشد، گروه علوم قرآن و حدیث، دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، تهران، ایران.
چکیده:   (2019 مشاهده)
هدف: هدف از پژوهش حاضر، ارزیابی نقش یاد خدا در حفظ آرامش و سلامت روانی و معنوی انسان در زمان شیوع و همه‌گیری ویروس کووید 19 است.
مواد و روش‌ها: این پژوهش با روش مطالعه کتابخانه‌ای و به شیوه توصیفی-‌تحلیلی انجام شده است که با مراجعه به متون قرآنی و روایی و علمی داده‌های لازم به‌دست آمده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
یافته‌ها: ویروس کووید 19 و همه‌گیری آن تأثیرات زیادی بر سبک زندگی بشر داشته است. یکی از این تأثیرات، احیای روحیه معنویت‌گرایی و خداجویی است؛ به‌گونه‌ای که بسیاری از ابنای بشر نجات خود از این بلا را تنها در اختیار خداوند متعال می‌دانند. یافته‌ها نشان می‌دهد که توکل، از مصادیق ذکر الهی است و انسان متوکل، با سپردن مشکلات به دست قدرت الهی، بر سختی‌هایی هم‌چون بیماری کووید 19 فائق می‌آید.
نتیجه‌گیری: ‌ذکر خدا، نیایش و مناجات به درگاه الهی، از عوامل مهم کسب آرامش روانی در زمان شیوع ویروس کووید 19 است. نماز که خداوند در قرآن کریم فرمان به استعانت از آن در برابر مشکلات داده است، از عوامل مهم رسیدن به آرامش روانی محسوب می‌شود و انسان به‌وسیله نماز می‌تواند بر تبعات جسمی و روحی ناشی از شیوع ویروس کووید 19 فائق آید. مشکلاتی از قبیل بیماری‌ها موجب بیدار شدن فطرت بشری شده است و با بیداری فطرت، انسان‌ها می‌توانند با دعا و ذکر الهی، به آرامش روحی و روانی برسند.
 
متن کامل [PDF 708 kb]   (59 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/10/2 | پذیرش: 1399/12/1 | انتشار: 1399/12/25