جلد 5 - ویژه نامه                   جلد 5 - ویژه نامه صفحات 70-63 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار، گروه روانشناسی، پژوهشکده زنان، دانشگاه الزهرا، تهران، ایران (نویسنده مسئول).
2- دانشجوی دکتری بررسی مسائل اجتماعی ایران، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران. ، sama.sadid@gmail.com
3- استادیار، گروه قرآن و حدیث ، دانشگاه بقیه‌الله ، تهران، ایران.
چکیده:   (2407 مشاهده)
هدف‌: این مطالعه با هدف بررسی عمیق استرس ناشی از COVID-19و جایگاه سلامت معنوی در مدیریت استرس ناشی از این ویروس انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه طبیعت‌گرایی با بهره‌گیری از روش کیفی به بررسی استرس ناشی از COVID-19 پرداخت. اشباع با بررسی مصاحبه عمیق نیم ساختاریافته 20 شرکت‌کننده به روش الکترونیکی حاصل شد.
یافته‌ها: یافته‌های این پژوهش نشان داد که عامل اصلی استرس نگرانی در خصوص زندگی پس از مرگ، در مورد اطرافیان و نگرانی در مورد مراحل بیماری است. افراد با تقویت سلامت معنوی و سلامت عقل خود سعی کنند استرس ناشی از COVID-19 را که در قالب سه بعد نگرانی برای اطرافیان، نگرانی برای عاقبت خود و نگرانی از ابتلا بیماری است، مدیریت کنند. سلامت معنوی با دوری از منفعت‌طلبی، تسلیم، توکل، تفویض امور به خدا،تحمل سختی‌ها، رهایی از اضطراب و افسردگی (سلامت روانی)، همراه است.
نتیجه‌گیری‌: نتایج نشان داد آن نوعی از سلامت معنوی که همراه با افزایش سلامت عقل و رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد، در مدیریت استرس اهمیت دارد. هم‌چنین ارائه‌ی آگاهی لازم درباره مراحل و شناخت دقیق بیماری به کاهش اضطراب بیماران کمک می‌کند.
 
متن کامل [PDF 719 kb]   (215 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/8/29 | پذیرش: 1399/12/3 | انتشار: 1399/12/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.