دوره 5، شماره 3 - ( 1399 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 41-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- پژوهشگر، گروه زیست‌شناسی، واحد اشکذر، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد، ایران
2- مرکز تحقیقات خون و انکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران ، hadizarezardini@gmail.com
3- استادیار، گروه الهیات، دانشگاه یزد، یزد، ایران.
4- استادیار، گروه زیست‌شناسی، واحد اشکذر، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد، ایران
چکیده:   (968 مشاهده)
هدف: بررسی و تفسیر قرآن، با رویکرد علمی می‌تواند اعجاز علمی قرآنآن را آشکار سازد. در این مقاله، یکی از جنبه‌های اعجاز علمی قرآن با نگاهی متفاوت، بررسی شد. هدف این مطالعه، بررسی قرآنی و علمی اثر پودر جوانه هسته خرما بر روی بیان ژن P53 در رده سلولی سرطان پستان (MCF-7) و رده سلولی نرمال فیبروبلاست های پوست ختنه (HFF) بود.
مواد و روش ها: در این مطالعه، با تفسیر علمی و استخراج داده‌ها در آیات قرآنی، مطالب کشف‌شده در ارتباط با ژن P53، تطبیق و تأیید شد و ماده مؤثری که بر روی بیان این ژن تأثیرگذار است، با رمزگشایی از آیات قرآنی به دست آمد. اثر ماده کشف‌شده بر روی میزان بیان ژن P53 در محیط آزمایشگاه بر روی سلول‌های سرطانی و نرمال تست شد.
یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که «نقیر» یا همان جوانه هسته خرما که در قرآن به آن اشاره شده است، یکی از مواد مؤثر در تغییر بیان ژن P53 است و می‌تواند در تغییر بیان این ژن و حتی درمان، مؤثر باشد ومورد توجه و بررسی علمی قرار گیرد. با بررسی اثر ماده بر روی بیان ژن P53 در سلول‌های انسانی، تفسیر ارائه‌شده به‌خوبی تأیید شد.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه تأیید نمود که اعجاز علمی قرآن، فراتر از حد تصور بشری است. در این مطالعه جنبه درمانی جوانه هسته خرما به‌عنوان بخش ناچیزی از این اعجاز علمی، بر روی سلول‌های سرطانی و بیان ژن P53  تأیید شد
متن کامل [PDF 1054 kb]   (513 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/26 | پذیرش: 1399/9/19 | انتشار: 1399/10/15