دوره 4، شماره 4 - ( 1398 )                   جلد 4 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه آموزشی سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، ajafari@tums.ac.ir
2- وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معاونت آموزشی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، تهران، ایران
چکیده:   (3027 مشاهده)

 چکیده

اهداف:

 تحقیقات علمی بیانگر کامل بودن شیر مادر و نبودن جایگزین کاملاً مشابه برای آن می باشد. از این رو مجامع بین المللی مرتبط برنامه های توسعه استفاده از شیر مادر را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در این مقاله دستورات الهی در قرآن در کنار برنامه‌های روز، مورد مطالعه قرار می گیرد.

 روش ها:

 مقالات و برنامه های جهانی در جستجوی اینترنت استخراج و همچنین آیات مرتبط با شیردهی در قرآن مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج با یکدیگر مقایسه گردیدند.

 یافته ها:

سازمان جهانی بهداشت استفاده از شیر مادر را به عنوان تنها منبع تغذیه تا ۶ ماهگی و سپس ادامه آن تا دو سالگی در برنامه خود داشته است و توصیه به توسعه آن دارد. قرآن مجید توصیه دو سال شیر دادن را در آیات خود دارد.

نتیجه گیری:

 مزایای شیردهی کودکان توسط مادر علاوه بر تغذیه کامل نوزاد، موجب عوارض مثبت جنبی آن از جمله سلامت آینده فرد در بزرگسالی، آرامش روحی و توسعه پایدار است که امروزه این موارد، اثبات شده است. این یافته های علمی همان چیزی است که آیات قرآن آن را توصیه می کند.

متن کامل [PDF 750 kb]   (979 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/5/7 | پذیرش: 1398/9/4 | انتشار: 1399/1/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.