دوره 3، شماره 4 - ( 1397 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 183-188 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشت، ایران
2- مرکز تحقیقات فیزیولوژی، پژوهشکده نوروفارماکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
3- گروه کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی، دانشکده مجازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران، تهران، بلوار کشاورز، خیابان نادری، کوچه دولت‌شاهی، پلاک 2، دانشکده مجازی. کد پستی: 1416614741 ، ramezani-a@razi.tums.ac.ir
چکیده:   (3935 مشاهده)
اهداف: آلتمتریکس یا دگرسنجه‌ها از شاخص‌های نوین ارزیابی تحقیقات دانشگاهی است که انتشار یافته‌های پژوهشی در شبکه‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار می‌دهد. هدف از مطالعه حاضر، بررسی وضعیت حضور مقالات پژوهشگران حوزه "قرآن و سلامت" در شبکه اجتماعی ریسرچ‌گیت بود.
ابزار و روش‌ها: این پژوهش از نوع توصیفی- مقطعی است که با استفاده از روش تحلیل استنادی و علم‌سنجی انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل ۲۳۰ مقاله بود که تا سال ۲۰۱۸ در پایگاه استنادی اسکوپوس بازیابی شدند. داده‌ها به‌وسیله نرم‌افزارهای Excel ۲۰۱۶ و SPSS ۲۱ مورد تجزیه‌ و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: ایران با ۶۷ مقاله بیشترین تعداد مقاله حوزه "قرآن و سلامت" را به خود اختصاص داده است. کشورهای ایالات متحده، عربستان سعودی، مالزی و پاکستان رتبه‌های بعدی را کسب نمودند. میزان حضور مقالات در شبکه اجتماعی ریسرچ‌گیت ۱/۸۶% بود. همبستگی آماری معنی‌داری بین میزان استناد اسکوپوس و شاخص‌های شبکه ریسرچ‌گیت (تعداد خواندن و تعداد استناد) وجود داشت (۰۱/۰p<).
نتیجه‌گیری: پژوهشگران حوزه "قرآن و سلامت" با به‌اشتراک‌گذاری یافته‌های تحقیقاتی در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند در افزایش استنادپذیری تولیدات علمی و بالطبع افزایش ارتباطات علمی با سایر پژوهشگران سهیم باشند.
متن کامل [PDF 458 kb]   (979 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/7/11 | پذیرش: 1397/8/6 | انتشار: 1397/9/29