دوره 3، شماره 4 - ( 1397 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 193-198 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه پرستاری مراقبت ویژه، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- گروه مهندسی و فیزیک پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
3- گروه پرستاری مراقبت ویژه، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران، تهران، خیابان ولیعصر، تقاطع نیایش، دانشکده پرستاری و مامایی. کد پستی: 1985717443 ، nedasanaie@yahoo.com
چکیده:   (4844 مشاهده)
مقدمه: مراقبت تسکینی برای همه افراد مشرف به مرگ که به درمان جواب نمی‌دهند، کاربرد دارد و هدف اولیه آن حفظ کیفیت زندگی است. در ارتباط با بیماران مشرف به موت و احساس درماندگی آنان مباحث متعددی وجود دارد و مراقبت‌های پایان حیات، تسکین درد، مدیریت محیط و لحظات احتضار بیمار، مرگ در آرامش، تسکین آلام اطرافیان بیمار مشرف به موت و سایر موارد، در عرصه مراقبت از آنها نه‌تنها توصیه می­شود، بلکه حتی قسمتی از حقوق بیمار و وظایف کادر درمان محسوب می­شود. هدف این پژوهش، بررسی مفهوم مراقبت‌های تسکینی پایان حیات از دیدگاه قرآن و حدیث بود.
نتیجه‌گیری: بیمار در حال مرگ و اطرافیان وی از منظر اخلاق پزشکی حقوق خاصی دارند که باید از آن حقوق برخوردار شوند و پروتکل‌ها و توصیه‌های پزشکی خاصی برای این دوره از زندگی بیمار و اطرافیانش وجود دارد. توصیه‌های دینی ارزشمند و عمیقی نیز برای مدیریت این دوره از زندگی بیمار و اطرافیانش در همه فرهنگ‌ها و به‌ویژه دین اسلام وجود دارد و به‌طور اساسی باید تاکید کرد که درک کادر پزشکی از برداشت‌های بیماران و اطرافیان بیماران از مرگ و مفهوم آن، کمکی ارزنده برای کادر پزشکی برای مدیریت لحظه و واکنش‌های بیماران برای گذر آرام از این مرحله پرتلاطم محسوب می­شود، البته مبانی و کلیات نتیجه‌گیری‌­های فوق و مفاهیم مشابه با این موارد، به‌صورت مشترک در باورهای اکثر فرهنگ‌ها و جوامع بشری وجود دارد.
واژه‌های کلیدی: مراقبت تسکینی، پایان حیات، قرآن، حدیث، مرگ
متن کامل [PDF 444 kb]   (1184 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/5/20 | پذیرش: 1397/8/6 | انتشار: 1397/9/29