دوره 3، شماره 4 - ( 1397 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 189-192 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه علوم قرآن و حدیث، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
2- گروه علوم قرآن و حدیث، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران، تهران، بزرگراه خلیج فارس(تهران- قم)، روبه‌روی حرم مطهر امام خمینی، دانشگاه شاهد، دانشکده علوم انسانی. کد پستی: 3319118651 ، rasulmohamadjafari@yahoo.com
چکیده:   (3220 مشاهده)
مقدمه: بهزیستی کم‌توانان جسمی مورد توجه خداوند بوده و در آیات قرآن بدان اشاره شده است. آموزه‌های قرآنی با ارایه راهکارهایی برای بهزیستی کم‌توانان جسمی، در پی فراهم‌آوردن بستری مناسب برای آسوده زندگی‌کردن آنان در بستر جامعه است. برای رسیدن به این مهم، وظایف دیگران اعم از خانواده کم‌توانان جسمی، جامعه و نهادهای حکومتی را نیز می‌توان از آیات قرآن برداشت نمود. لذا هدف این پژوهش، بررسی عوامل بهزیستی کم‌توانان جسمی از منظر آیات قرآن بود. در این پژوهش مروری از نوع تحلیل مفهومی و تحلیل اسناد، ابتدا آیاتی که مربوط به موضوع بهزیستی و به‌طور کلی سبک زندگی کم‌توانان جسمی بود، استخراج شد. سپس آیات با توجه به اهداف تحقیق دسته‌بندی شده، آنگاه به تحلیل و بررسی تاثیر آیات قرآن بر بهزیستی کم‌توانان جسمی پرداخته شد.
نتیجه‌گیری: در آیات قرآن به بهزیستی روحی، روانی، جسمی، مادی و اجتماعی کم‌توانان جسمی توجه شده است. احتساب کم‌توانی به‌عنوان امتحان الهی، بهزیستی روانی کم‌توانان و رفع وجوب جهاد از آنها بهزیستی جسمی‌شان را در پی دارد. همچنین مکلف‌بودن کم‌توانان جسمی به حضور در اجتماع راهکار خداوند برای بهزیستی اجتماعی آنها و سفارش به حمایت مالی از کم‌توانان نشانه توجه خدا به بهزیستی مادی این گونه افراد است. توصیه به رعایت احترام و کرامت‌بخشیدن به کم‌توانان جسمی نیز نشان از توجه آیات قرآن به بهزیستی روحی کم‌توانان جسمی دارد.
واژه‌های کلیدی: کم‌توانان جسمی، بهزیستی، آیات، قرآن
متن کامل [PDF 400 kb]   (829 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/4/6 | پذیرش: 1397/8/6 | انتشار: 1397/9/29