دوره 7، شماره 2 - ( 1401 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 29-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fayyaz F, Sharifian M H. Effectiveness of Quranic Therapeutic Intervention for Depression: A Case Study. Quran and Medicine 2022; 7 (2) :20-29
URL: http://quranmed.com/article-1-194-fa.html
فیاض فاطمه، شریفیان محمدحسن. یک مطالعه موردی اثربخشی مداخله درمانی قرآنی برای اختلال افسردگی. قرآن و طب 1401; 7 (2) :29-20

URL: http://quranmed.com/article-1-194-fa.html


1- دکتری تخصصی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه تهران، معاونت پژوهش، تهران، ایران (نویسنده مسئول). ، fatemeh.fayyaz@gmail.com
2- کارشناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه تهران، معاونت پژوهش، تهران، ایران.
چکیده:   (333 مشاهده)
هدف: افسردگی از شایع ترین اختلالات روانی است که مدل های نظری و درمانی متعددی را در ادبیات روانشناسی به خود اختصاص داده است. هر یک از این روش های درمانی، بر اساس رویکرد نظری ویژه ای از سبب شناسی اختلال و معیارهای بهنجاری پیشنهاد شده اند. امروزه مطالعات روانشناسی دینی، به اختصاصات ویژه هر دین در موضوع رفتار و فرایندهای روانی انسان بهنجار می پردازد. تدوین مدل های درمانی برای انواع اختلالات بر اساس رویکرد اسلامی می تواند زمینه ساز اثربخشی بیشتر و کاهش عود در جامعه ایرانی باشد. مطالعه هدف مطالعه حاضر، بررسی اثربخشی مداخله درمانی مبتنی بر قرآن برای اختلال افسردگی اساسی بود.
مواد و روش ها: این پژوهش، برمبنای طرح مطالعه تجربی تک موردی با استفاده خطوط پایه چندگانه انجام شده است. دو مقیاس سنجش افسردگی شامل مقیاس تشخیصی افسردگی مبتنی بر قرآن و مقیاس افسردگی بک (BDI)، ابزارهای مورد استفاده در این مطالعه بودند که پیش از مداخله، پس از مداخله و در بازه سه ماهه پیگیری بر روی آزمودنی اجرا شدند.
یافته ها: نتایج این مطالعه بر روی یک بیمار افسرده، نشان داد، بسته درمانی مبتنی بر قرآن میتواند موجب کاهش قابل توجه نشانههای اختلال افسردگی شود . این بسته درمانی همچنین توانست اثرات مثبت درمان را حداقل تا سه ماه پس از اتمام مداخله حفظ کند. مداخلاتی که بر لزوم رفع ریشههای علّی اختلال تاکید میکنند، دارای اثرات پایدارتری نسبت به دیگر مداخلات متمرکز بر نشانهها هستند.
نتیجه گیری: کوتاهمدت بودن، اختصاصی بودن و اثربخش بودن این بسته درمانی برای اختلال افسردگی از نقاط قوت آن درمقایسه با دیگر مداخلات محسوب میشود.
 
متن کامل [PDF 796 kb]   (23 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/3/28 | پذیرش: 1399/6/29 | انتشار: 1401/10/18

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله قرآن و طب می باشد.
 

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Qur̓ān va ṭib (Quran and Medicine)

Designed & Developed by : Yektaweb