دوره 6، شماره 2 - ( 1400 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 19-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saberi M K, Haseli D, Hamzeei R, Vakili Mofrad H, Yaminifirouz M, Dolani A et al . Spiritual Health Scientific Publications in the Middle East and Iran: A Bibliometric Analysis. Quran and Medicine 2021; 6 (2) :8-19
URL: http://quranmed.com/article-1-531-fa.html
صابری محمد کریم، حاصلی داود، حمزه‌ای روناک، وکیلی مفرد حسین، یمینی فیروز موسی، دولانی عباس و همکاران.. انتشارات علمی سلامت معنوی در خاورمیانه و ایران: یک تحلیل کتابسنجی. قرآن و طب. 1400; 6 (2) :8-19

URL: http://quranmed.com/article-1-531-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی همدان
2- دانشگاه خوارزمی ، dhaseli@khu.ac.ir
3- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
4- دانشگاه علوم پزشکی بابل
5- استادیار دانشگاه الزهرا (س)
6- دانشگاه حاجت تپه
چکیده:   (2316 مشاهده)
هدف: کتابسنجی یکی از رایج‌ترین ابزارها برای ارزیابی انتشارات علمی است. در سال‌های اخیر، پژوهش‌های زیادی در حوزه سلامت معنوی انجام شده است. با توجه به اینکه انتشارات علمی در حوزه سلامت معنوی در حال افزایش است، مطالعه حاضر با هدف کشف بازیگران مهم انتشارات علمی سلامت معنوی در خاورمیانه و ایران انجام شد.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع کاربردی و از دسته مطالعات کتابسنجی است که به تحلیل بروندادهای علمی سلامت معنوی کشورهای خاورمیانه و ایران پرداخته است. جامعه پژوهش شامل تمام بروندادهای علمی حوزه سلامت معنوی در پایگاه استنادی اسکوپوس از ابتدا تا پایان 2019 بود. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار محاسباتی Excel استفاده شد.
یافته‌ها: از ابتدا تا پایان 2019، 644 مدرک در حوزه سلامت معنوی در اسکوپوس برای کشورهای خاورمیانه نمایه شده است که تقریباَ نصف آن را (6/48 درصد و 313 مدرک) را ایرانیان منتشر کردند. در بخش نویسندگان پرکار حوزه سلامت معنوی، حضور پررنگ نویسندگان ایرانی مشهود بود. از پنج نویسنده پرکار خاورمیانه چهار نویسنده از ایران و یک نفر از عربستان بود. در سطح جهانی، حوزه علوم انسانی و در سطح خاورمیانه و ایران، حوزه علوم پزشکی نقش پررنگی در انتشارات علمی سلامت معنوی داشتند. نتایج بررسی مؤسسات و سازمان‌ها در حوزه سلامت معنوی نشان داد که اکثر سازمان‌ها و دانشگاه‌های پرکار خاورمیانه، ایرانی هستند. دانشگاه علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی ایران و علوم پزشکی شیراز، پنج دانشگاه پرکار ایرانی در حوزه سلامت معنوی هستند.
نتیجه‌گیری: انتشارات علمی حوزه سلامت معنوی در دو دهه اخیر روند رشد صعودی را طی کرده و انتظار می‌رود این روند رشد ادامه یابد. انتشارات ایرانیان در حوزه سلامت معنوی در جهان و خاورمیانه از نظر کمّی مناسب است اما از نظر کیفی و دریافت استناد ضعیف است. تعداد استنادات دریافتی مدارک ایرانیان در مقایسه با کشورهای خاورمیانه هم ضعیف است که از طریق همکاری‌های علمی بین‌المللی می‌تواند مرتفع شود. همچنین روند رشد مدارک کشورهای خاورمیانه و ایران مشابه انتشارات دنیا، صعودی و رو به رشد است.
متن کامل [PDF 1558 kb]   (861 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/6/27 | پذیرش: 1400/7/20 | انتشار: 1400/7/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله قرآن و طب می باشد.
 

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Qur̓ān va ṭib (Quran and Medicine)

Designed & Developed by : Yektaweb