دوره 6، شماره 1 - ( 1400 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 98-112 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکترای، گروه روان‌‌شناسی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
2- دانشیار، گروه روانشناسی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد، تهران، ایران (نویسنده مسئول). ، f.bagheri@srbiau.ac.ir
3- دانشیار، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
چکیده:   (402 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر، با هدف بررسی اثربخشی مداخله روان‌‌شناختی با بهره‌‌گیری از نگرش اسلامی طراحی شده، بر سطح کیفیت زندگی زنان مبتلا به میگرن تهران، انجام شد.
مواد و روش ها: روش پژوهش، شبه‌‌آزمایشی با طرح پیش‌‌آزمون- پس‌‌آزمون و گروه آزمایش و کنترل بود. ابزار مورد استفاده، پرسش‌‌نامه کیفیت زندگی (SF-36) بود. جامعه آماری پژوهش، زنان مبتلا به سردرد‌‌های میگرنی بودند که توسط متخصص مغز و اعصاب به عنوان افراد مبتلا به میگرن تشخیص داده شده بودند. در این پژوهش، 26 زن مبتلا به میگرن، به وسیله نمونه‌‌گیری شبکه‌‌ای (گلوله برفی) تعیین شدند و به‌‌طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. سپس مداخله درمانی طراحی شده، طی 10 جلسه 90 دقیقه‌‌ای، به‌‌صورت یک جلسه در هفته، برای گروه آزمایش به اجرا در آمد.
یافته‌‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس داده‌‌ها، نشان داد که تفاوت بین دو گروه آزمایش و کنترل، در نمره کلی کیفیت زندگی معنادار بوده است و مداخله درمانی به‌‌طور معناداری موجب ارتقای سطح کیفیت زندگی زنان مبتلا به میگرن شده است.
نتیجه‌‌گیری: نتایج پژوهش حاضر، نشان می‌‌دهد که مداخله روان‌‌شناختی با بهره‌‌گیری از نگرش اسلامی طراحی شده، در ارتقای سطح کیفیت زندگی زنان مبتلا به میگرن مؤثر است.

 
متن کامل [PDF 1575 kb]   (130 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/6/15 | پذیرش: 1400/3/29 | انتشار: 1400/3/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.