:: دوره 3، شماره 2 - ( 1397 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 63-66 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه هوش معنوی، تجارب معنوی، جهت‌گیری مذهبی و همبستگی آنها باهم بین دانشجویان مهندسی و دانشجویان پررفت‌وآمد به مسجد دانشگاه شیراز
سید محمدرضا تقوی1، فاطمه اسدی2
1- ، mtaghavi@rose.shirazu.ac.ir
2- گروه روان‌شناسی بالینی، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه شیراز، شیراز، ایران
چکیده:   (1440 مشاهده)

اهداف: یکی از مولفه‌هایی که اخیراً در حیطه روان‌شناسی دین مطرح شده است، هوش معنوی است. تجارب معنوی نیز تجاربی اصیل و درونی هستند که در ذات هر انسانی نهفته است. همچنین منظور از جهت‌گیری مذهبی، نگرش فرد به مذهب است. بنابراین هدف از پژوهش، مقایسه هوش معنوی، تجارب معنوی، جهت‌گیری مذهبی و همبستگی آنها باهم بین دانشجویان مهندسی و دانشجویان پررفت‌وآمد به مسجد دانشگاه شیراز بود.
ابزار و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع توصیفی، علی- مقایسه‌ای و همبستگی بین ۶۰ نفر از گروه دانشجویان مهندسی و ۶۰ نفر از گروه دانشجویان پررفت‌وآمد به مسجد دانشگاه شیراز که با روش نمونه‌گیری دردسترس انتخاب شدند، اجرا شد. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامه‌های هوش معنوی، تجارب معنوی و جهت‌گیری مذهبی آلپورت استفاده شد. داده‌ها با نرم‌افزار SPSS ۱۶، از طریق آزمون تحلیل واریانس یک‌طرفه و همبستگی پیرسون تحلیل شدند.
یافته‌ها: دانشجویان پررفت‌وآمد به مسجد به‌طور معنی‌داری، میانگین نمرات بالاتری در هوش معنوی، تجارب معنوی و جهت‌گیری مذهبی نسبت به دانشجویان مهندسی داشتند (۰/۰۵p<). بین هوش معنوی و جهت‌گیری مذهبی دوگروه، هوش معنوی و تجارب معنوی در دانشجویان پررفت‌وآمد به مسجد و همچنین تجارب معنوی و جهت‌گیری مذهبی دانشجویان مهندسی همبستگی مثبت معنی‌داری وجود داشت (۰/۰۵p<).
نتیجه‌گیری: دانشجویان پررفت‌وآمد به مسجد دانشگاه شیراز، هوش معنوی، تجارب معنوی و جهت‌گیری مذهبی بالایی نسبت به دانشجویان مهندسی دارند. بین هوش معنوی و جهت‌گیری مذهبی دو گروه، هوش معنوی و تجارب معنوی دانشجویان پررفت‌وآمد به مسجد و همچنین تجارب معنوی و جهت‌گیری مذهبی دانشجویان مهندسی همبستگی وجود دارد.

واژه‌های کلیدی: هوش معنوی، تجارب معنوی، جهت‌گیری مذهبی
متن کامل [PDF 383 kb]   (559 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 2 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها