:: دوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 17-23 برگشت به فهرست نسخه ها
مبانی و چالش‌های استناد به آیات قرآن کریم در علوم پزشکی
عباس مصلایی‌پور*
PhD گروه علوم قرآن و حدیث، دانشکده الهیات، معارف اسلامی و ارشاد، دانشگاه امام صادق(ع)، تهران، ایران ، amusallai@isu.ac.ir
چکیده:   (461 مشاهده)
مقدمه: پزشکی یک علم کاربردی است. هدف آن، حفظ و ارتقای سلامت انسان، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌دیدگان است. این منظور، با شناخت بیماری‌ها، تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آنها به‌انجام می‌رسد. نظر به جایگاه قرآن کریم در زمینه بهداشت و سلامت، سهم بهره‌گیری از قرآن کریم در برون‌داد علوم پزشکی ایران اندک است. یکی از اوصاف قرآن کریم،  "شفاء" (به کسر شین) است. از آنجا که "شفاء" مسبوق به بیماری است، لذا در معنای بهبود و درمان بیماری و نیز سبب بهبود و درمان به‌کار می‌رود. هدف اصلی نزول قرآن، هدایت معنوی انسان‌ها به‌سوی کمال و سعادت است. رسیدن به کمال، نیازمند پرورش روح و سلامت جسم و تغذیه آن است. هدف از این مطالعه که به‌روش توصیفی- تحلیلی نوشته‌شده، بررسی مهم‌ترین مبانی و چالش‌های استناد به آیات قرآن کریم در علوم پزشکی بود.
نتیجه‌گیری: مهم‌ترین مبانی استناد به آیات قرآن کریم در علوم پزشکی عبارت است از: حکیمانه‌بودن قول و فعل ذات باری‌تعالی، شفابخشی قرآن کریم، فراعصری‌بودن و جاودانگی قرآن کریم و دعوت انسان به تفکر و دقت. همچنین استفاده از علوم غیرقطعی به‌عنوان قرینه، و تحمیل مطالب علوم پزشکی بر آیه بدون درنظرگرفتن دلالت ظاهر آیه و قرائن موجود، از مهم‌ترین چالش‌های استناد به آیات قرآن کریم در علوم پزشکی است.
واژه‌های کلیدی: قرآن، علوم پزشکی، روش‌های تفسیری، شفابخشی قرآن، تفسیر علمی، اعجاز علمی
متن کامل [PDF 750 kb]   (97 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها