:: دوره 3، شماره 3 - ( 1397 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 175-182 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر احتمالی روزه‌داری در بروز خشکی چشم با استفاده از مستندات و مطالعات انجام‌شده در مورد تغییر محتوای پروتئینی اشک افراد روزه‌دار، دیابتی، سیگاری و مبتلایان به خشکی چشم
ندا سرای‌گرد افشاری 1، مصطفی نادری2، حسین نادری‌منش3
1- گروه بیوتکنولوژی پزشکی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، neda.s.afshari@gmail.com
2- گروه چشم‌پزشکی، مرکز تحقیقات بیمارستان چشم پزشکی بینا، تهران، ایران
3- گروه بیوفیزیک، دانشکده زیست‌شناسی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (1014 مشاهده)

اهداف: بسیاری از منابع، روزه‌داری را به‌عنوان یکی از عوامل محرک القای خشکی چشم معرفی می‌کنند. هدف این مطالعه، بررسی تاثیر احتمالی روزه‌داری در بروز خشکی چشم با استفاده از مستندات و مطالعات انجام‌شده در مورد تغییر محتوای پروتئینی اشک افراد روزه‌دار، دیابتی، سیگاری و مبتلایان به خشکی چشم بود.
اطلاعات و روش‌ها: در این مطالعه مروری سیستماتیک، برای استخراج داده‌ها، از روش اسنادی- استنتاجی، (بررسی پایگاه‌های اطلاعاتی و استخراج داده‌ها از تحقیقات منتخب و هماهنگ با معیار ورود تعریف‌شده) استفاده شد و در نهایت، ۶ سند به‌عنوان اسناد مرجع برای استخراج داده معرفی شد.
یافته‌ها: در مطالعات گروه تحقیقاتی گروس پروتئین‌های شاخص اشک چشم در افراد مستعد به خشکی چشم (افراد دیابتی و افراد سیگاری) نسبت به افراد سالم تغییر معنی‌داری را نشان نداد. در حالی که در مطالعه سریری پروتئین‌های شاخص و به‌طور ویژه لیزوزیم و لاکتوفرین در اشک چشم روزه‌داران کاهش یافت. در گروه تحقیقاتی سریری حضور دو پیک اضافی در الگوی کروماتوگرام افراد روزه‌دار به چشم می‌خورد، ولی چنین افزایشی در الگوی الکتروفورز گزارش نشد. مطالعه گروه تحقیقاتی کریم‌اوغلو نیز نشان داد که تغییر در الگوی آب دریافتی می‌تواند سبب کاهش موقت میزان ترشح اشک در روزه‌داران شده باشد.
نتیجه‌گیری: علی‌رغم تفاوت‌های اندک در محتوای پروتئینی اشک چشم روزه‌داران، گروه کنترل و افراد مستعد به خشکی چشم، احتمالاً تفاوت در محتوای پروتئینی اشک افراد روزه‌دار و سالم، نمی‌تواند عاملی برای القای پایدار خشکی چشم در افراد روزه‌دار باشد و احساس خشکی در چشم در ایام روزه‌داری مربوط به کاهش موقت آب بدن است.

واژه‌های کلیدی: اشک، خشکی چشم، پروتئوم، روزه‌داری
متن کامل [PDF 613 kb]   (92 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 3 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها