:: دوره 3، شماره 3 - ( 1397 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر احتمالی روزه‌داری در بروز خشکی چشم با استفاده از مستندات و مطالعات انجام شده در مورد تغییر محتوای پروتئینی اشک افراد روزه‌دار، دیابتی، سیگاری و مبتلایان به خشکی چشم
دکتر ندا سرای گرد افشاری 1، دکتر مصطفی نادری2، دکتر حسین نادری منش3
1- دانشگاه علوم پزشکی ایران ، neda.s.afshari@gmail.com
2- مرکز تحقیقات بیمارستان چشم پزشکی بینا
3- دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (223 مشاهده)
اهداف: در بسیاری از منابع، روزه‌داری را به عنوان یکی از عوامل محرک القا خشکی چشم معرفی می‌کنند. بنابراین، با توجه به رسالت جامعه علمی برای پاسخگویی به شبهات علمی-مذهبی، بر آن شدیم، که در تحقیق حاضر، احتمال القاء خشکی چشم، در روزه‌داران را، با مطالعه تغییرات مولکول‌های پروتئینی در روزه‌داری و شرایط فیزیولوژیکی که، زمینه‌ساز بودن خشکی چشم در آن‌ها محرز شده است (استعمال دخانیات و ابتلا به دیابت) مورد بررسی قرار دهیم.
روش مطالعه: برای استخراج داده‌ها در این مطالعه، از روش اسنادی-استنتاجی، (بررسی پایگاه‌های اطلاعاتی و استخراج داده‌ها از تحقیقات منتخب و هماهنگ با معیار ورود تعریف شده) استفاده شد.
یافته‌ها و نتایج: مطالعات ما دراین تحقیق نشان داد که، علی‌رغم تفاوت‌های اندک در محتوای پروتئینی اشک چشم روزه‌داران، گروه کنترل و افراد مستعد به خشکی چشم، می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که احتمالا تفاوت در محتوای پروتئینی اشک افراد روزه‌دار و سالم، نمی‌تواند عاملی برای القا پایدار خشکی چشم در افراد روزه‌دار باشد؛ و احساس خشکی در چشم در ایام روزه‌داری مربوط به کاهش موقت آب بدن است.
 
واژه‌های کلیدی: اشک، خشکی چشم، پروتئوم، روزه‌داری
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۶


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 3 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها