:: دوره 3، شماره 3 - ( 1397 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه تقوی و هدایت و تاثیر آن بر سلامت اجتماعی از منظر قرآن
خانم شهین سیمیاری1، دکتر علی قائمی امیری 2، دکتر محمد آرمند1
1- دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه آزاد اسلامی ، alighaemiamiri@gmail.com
چکیده:   (187 مشاهده)
رابطه میان هدایت و تقوا و تاثیر آن بر سلامت اجتماعی در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است. محقق با استفاده از منابع و تفاسیر مختلف به دنبال یافتن این رابطه بوده است.
نتیجه تحقیق نشان داد متقین در مرحلۀ ابتدا و ادامه مسیر تقوی ، نیاز به هدایت الهی‌ دارند‌ و از‌ آن بهره جسـته انـد همچنین ، هدایت الهی مـراتب مختلفی دارد‌ که‌ این‌ مـراتب در درجـات تقوا اثر مسـتقیم دارند. خودداری از تبعیـت هدایت الهی، سبب‌ گمراهی‌ و در نـتیجه ، محرومیت از تقواست .همچنین ، هدایت بر تقوی اثر مستقیم دارد و هدایت الهی برای متقین و آنان که در مسیر تقوی قرار گرفته اند در حال ازدیاد است.
 تقوا و هدایت در نسـبت بـه هـم دو جنبه دارند. تقـوا‌ در جنبه اول زمینه دریافت هدایت الهی است  و در جنبه دوم هدایت الهی منجر به تقوی می گردد.
در نتیجه  هدایت الهی و تقوی رابطه دوسویه مشدد دارند یعنی هرچه بر تقوی افزوده شود هدایت الهی فزون تر می گردد و همچنین هرچه هدایت الهی چراغ راه متقین گردد، بر درجات تقوای ایشان افزوده می گردد.
متقین به عنوان یک عضو از جامعه با پیروی از هدایت های الهی در جهت هم زیستی نیکو با همنوعان خویش بر سلامت اجتماعی موثر هستند.
واژه‌های کلیدی: تقوا-هدایت-قرآن کریم-سلامت اجتماعی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۲۷


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 3 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها