دوره 4، شماره 5 - ( 1398 )                   جلد 4 شماره 5 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Developing and validating a family resilience model based on Quranic teachings. Quran and Medicine. 2020; 4 (5)
URL: http://quranmed.com/article-1-316-fa.html
چمی محبوبه، زارع بهرام آبادی مهدی، اصغرنژاد علی اصغر، شیرودی شهره. تدوین و اعتبار یابی الگوی تاب آوری خانواده مبتنی بر آموزه های قرآنی. قرآن و طب. 1398; 4 (5)

URL: http://quranmed.com/article-1-316-fa.html


1- دانشجوی دکترای مشاوره، دانشگاه آزاد اسلامی – واحد تهران شمال، تهران، ایران
2- دکترای مشاوره، مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی(سازمان سمت)، تهران، ایران
3- دکترای روانشناسی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
4- دکترای مشاوره، دانشگاه آزاد اسلامی – واحد تهران شمال، تهران، ایران
چکیده:   (2250 مشاهده)
چکیده:
مقدمه : مفاهیم علوم انسانی از جمله تاب آوری کاملاً  وابسته به فرهنگ است و فرهنگ اسلامی به ویژه آموزه های قرآنی و سیره اهل بیت(ع) گنجینه‌ی بی بدیل و گوهرباری از مفاهیم نظری، مهارت ها و دستورالعمل‌های عملی برای ارتقاء تاب آوری فردی، خانوادگی و اجتماعی است. انجام این گونه تحقیقات بین رشته ای از مهمترین وظائف متخصصین علوم انسانی در دانشگاه ها و حوزه های علمیه است.
هدف: هدف این پژوهش تدوین و اعتبارسنجی الگوی تاب‌آوری خانواده مبتنی بر آموزه‌های قرآنی بود.
مواد و روشها:  روش پژوهش، روش کیفی است که مطالعه کتابخانه ای، مرور متون، مراجعه به آرای متخصصان و علمای حوزه را در بر می‌گیرد. روش تجزیه تحلیل اطلاعات بر اساس روایی صوری، محتوا (دیدگاه متخصصان مذهبی و روانشناسی) و نظرسنجی صورت گرفت و محتوای الگو از موضوعاتی که بیش از ۸۰ درصد توافق نظر متخصصان علوم دینی و روان شناسی را کسب نموده بودند انتخاب گردید و در الگو مورد استفاده قرار گرفت.
بدین ترتیب که در ابتدا با مراجعه به کتب و مقالات علمی مربوط به تاب آوری چارچوب اساسی این مفهوم استخراج شد و محورهای کلیدی تاب‌آوری در خانواده مشخص شد. در گام دوم ویژگی خانواده تاب آور از قرآن و منابع معتبر اسلام استخراج و محورهای کلیدی تاب‌آوری با این رویکرد، احصاء گردید. سپس با مراجعه به آراء اساتید روانشناسی که با مفاهیم گام اول آشنایی داشتند و همچنین مراجعه به آراء اساتید حوزوی و قرآنی که با محتوای گام دوم آشنائی و تسلط داشتند، اعتبار صوری و محتوایی این الگو مورد ارزیابی قرار گرفت و در گام سوم میزان توافق ارزیابی­های دو گروه صاحب نظر سنجیده و اشتراک گیری شد.
یافته ها: با در نظر گرفتن پیشینه پژوهش و بررسی بیش از ۵۰ تعریف تاب آوری در ادبیات علمی روانشناسی و استخراج 150 کلید واژه و معادل گزینی قرآنی برای آنها و ارائه آن به متخصصین فوق الذکر، در نهایت پنج مولفه اصلی تاب آوری خانواده با رویکرد قرآنی استخراج گردید این پنج مولفه اساسی عبارتند از (1) خودآگاهی، (2) ایمان، (3) تقوا، (4) صبر و (5) امید.
 شایان ذکر است در ادامه یک پروتکل درمانی- آموزشی بر اساس این ۵ مولفه اصلی تدوین گردید که اثر بخشی آن در مقاله دیگری گزارش خواهد شد.
 بحث و نتیجه گیری: در نتیجه‌ی این تحقیق و بر اساس پنج مولفه اصلی مبتنی بر آموزه‌های قرآنی شامل خودآگاهی، ایمان، تقوا، صبر و امید، می‌توان الگوی تاب آوری خانواده با رویکرد قرآنی را طراحی و اعتبار سنجی نمود.
 
کلید واژه ها : الگو، تاب آوری، خانواده ، آموزه های قرآنی
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/1/11 | پذیرش: 1399/3/11 | انتشار: 1399/4/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به قرآن و طب می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Quranmed

Designed & Developed by : Yektaweb