[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 3، شماره 3 - ( 1397 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی و اعتبارسنجی برنامه درسی تفکر انتقادی برای دوره کارشناسی
جمیله اخوان ملایری1، دکتر محمد سیفی 2، دکتر علیرضا فقیهی1
1- گروه علوم تربیتی، دانشگاه ازاد اسلامی، واحد اراک، اراک، ایران.
2- گروه علوم تربیتی، دانشگاه ازاد اسلامی، واحد اراک، اراک، ایران. ، m - seifi@araku. ac. ir
چکیده:   (575 مشاهده)
هدف از پژوهش حاضر، طراحی و اعتبارسنجی برنامه‌درسی تفکر انتقادی برای دوره کارشناسی براساس آیات داستانی و تمثیلی قرآن‌کریم بود. پژوهش به روش آمیخته (کیفی - کمی) و در دو مرحله طراحی و اعتبارسنجی انجام شد. در مرحله طراحی ابتدا اهداف کلی آموزشی براساس اهداف آموزش فلسفه برای کودکان لیپمن، مهارت‌های تفکر انتقادی فاسیونه و اهداف آموزش عالی ایران استنباط شد. سپس از میان چهل داستان وپنجاه تمثیل قرآن کریم، چهار داستان و هفت تمثیل مناسب برای اهداف کلی انتخاب و با الگوبرداری از کتاب «داستان‌هایی برای فکر کردن» رابرت فیشر، و با مشورت و نظرسنجی از گروه صاحب‌نظران علوم تربیتی، برنامه‌درسی و معارف اسلامی دانشگاه انتخاب، و طراحی و تنظیم شد. و روش‌های یاددهی - یادگیری و ارزشیابی با پیروی از شیوه‌نامه آموزش تفکر انتقادی مشخص گردید. اعتبارسنجی برنامه‌درسی طراحی شده در دو مرحله انجام شد؛ ابتدا روایی و اعتبار برنامه‌درسی به عنوان یک محصول از طریق نظر‏سنجی از گروه 20 نفره صاحب‌نظران مورد ارزیابی قرارگرفت و اثربخشی برنامه درسی به روش نیمه آزمایشی با طرح پیش‏آزمون‌ -‌ پس‏آزمون با گروه گواه انجام شد. شرکت‌کنندگان این مرحله از مطالعه را 40 نفر دانشجویان دو کلاس درس تفسیر موضوعی قرآن کریم تشکیل می‌داد که به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه جایگزین شدند. همچنین نتیجه تجزیه و تحلیل داده‌ها نمایانگر تفاوت معنی‌دار میانگین نمرات تفکر انتقادی دانشجویان درگروه آزمایش نسبت به گروه شاهد بود. یافته‌ها حاکی از اعتبار قابل قبول برنامه‌درسی تفکر انتقادی طراحی شده، برای دوره کاشناسی بر اساس آیات تمثیلی و داستانی قرآن کریم بود.
 
واژه‌های کلیدی: قرآن کریم، طراحی برنامه‌درسی، تفکر انتقادی، تمثیل، داستان، دوره کارشناسی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Designing and Validating Critical Thinking Curriculum for the undergraduate course, Based on Stories and Parables of the Holy Quran. Quran and Medicine. 2018; 3 (3)
URL: http://quranmed.com/article-1-204-fa.html

اخوان ملایری جمیله، سیفی محمد، فقیهی علیرضا. طراحی و اعتبارسنجی برنامه درسی تفکر انتقادی برای دوره کارشناسی . قرآن و طب. 1397; 3 (3)

URL: http://quranmed.com/article-1-204-fa.htmlدوره 3، شماره 3 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
قرآن و طب Quranmed
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3827